Jak założyć firmę?
Zastanawiasz się jak założyć firmę? Pewnie myślisz, że jest to trudne i nie wiesz, czy dasz radę? Spokojnie, założenie firmy wcale nie jest skomplikowane. Mało tego firmę swoją otworzysz nawet bez wychodzenia z domu.
Czy opłaca się założyć firmę jednoosobową?
Jeśli chcesz więcej zarabiać to pomysł założenia firmy jest dobrym krokiem. Niestety pracując na etacie zazwyczaj nie dorobisz się fortuny, chyba że jesteś wziętym specjalistą IT lub szybko awansujesz w strukturach firmy. Zawsze jednak Twoje zarobki nie przekroczą jakiegoś pułapu np 5000zł, 10 000 czy 30 000zł miesiecznie. W przypadku własnej firmy jest inaczej – nie ma limitu zarobku. Jeśli zaoferujesz dobrą usługę lub produkt, na które jest zapotrzebowanie Twoje zarobki mogą być nieograniczone. Jeśli więc chcesz zarabiać naprawdę duże pieniądze to z pewnością opłaca się założyć firmę jednoosobową.
Pomysł na biznes
Założenie swojego biznesu warto zacząć od dobrego pomysłu. Warto poszukać jakiejś usługi lub jakiegoś produktu, którego brakuje na rynku. Nie bez przyczyny najlepszym pomysłem na biznes jest produkt, czy usługa która rozwiązująca jakiś palący problem. Jeśli na przykład w Twojej okolicy nie ma np. kwiaciarni, a Ty znasz się na kwiatach to otwarcie kwiaciarni może być dobrym pomysłem na biznes.
Nie przeceniaj jednak pomysłu na biznes i nie szukaj tzw „złotego strzału” – czyli nowej usługi, produktu, którego jeszcze nie ma. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest coś wymyśle nowego i lepszym pomysłem jest znalezienie problemu, który ma wiele osób oraz znalezienie lepszego rozwiązania tego problemu.
Miej też na uwadze, że nawet najlepszy pomysł na biznes nie oznacza, że osiągniesz sukces. Oprócz pomysłu czeka Cię ciężka praca i wiele nauki. Wielu obecnych miliarderów zanim osiągnęło spektakularny sukces wielokrotnie bankrutowało. Nie poddawali się jednak, wyciągali wnioski z porażek i ciężko pracowali aby w końcu odnieś swój wymarzony cel.
Czy w ogóle muszę założyć firmę, żeby mieć swój mały biznes?
Mam dla Ciebie świetną wiadomość. Jeśli chcesz spróbować swoich sił pracując na własny rachunek wcale na początek nie musisz zakładać firmy. Możesz skorzystać z rozwiązania tzw działalności nierejestrowanej. Oczywiście aby to zrobić musisz spełnić określone warunki:
-
nie prowadziłeś działalności w ciągu ostatnich 60 miesięcy
-
Twój miesięczny przychód nie może przekroczyć 50% minimalnego wynagrodzenia – w roku 2022 przychód Twój nie mógł przekroczyć 1505zł, a w 2023 będzie znacznie wyższa kwota – 1745 zł od początku roku i 1800 zł od lipca 2023 roku
-
prowadzona działalność nie wymaga zezwolenia, koncesji albo wpisu do rejestru działalności regulowanej i nie została zdefiniowana w przepisach jako działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy – Prawo przedsiębiorców
Dodatkowo musisz prowadzić rejestr przychodów i kosztów -nie jest to jednak trudne i nie musisz nawet do tego zatrudniać księgowej.Działalność nierejestrowana jest więc idealna aby przetestować swój pomysł na biznes. Musisz jednak uważać aby w miesiącu nie przekroczyć limitu przychodu.
Innym rozwiązaniem aby przetestować swój pomysł na biznes są wszelkiego rodzaju inkubatory przedsiębiorczości (również te akademickie – obsługujący zwykle nie tylko studentów). Dzięki inkubatorowi ponosząc niewielką miesięczną opłatę mażesz prowadzić swój biznes „pod szyldem” inkubatora. W ramach współpracy masz dodatkowo zapewnioną pomoc księgową i prawną. Możesz więc przetestować swój biznes niewiele ryzykując.
Jednoosobowa działalność, czy spółka?
Jeśli masz dobry pomysł na biznes i zdecydujesz się na założenie swojej firmy musisz ustalić czy chcesz założyć jednoosobową działalność gospodarczą, czy też spółkę(kapitałową lub osobową). Najczęściej wybieraną formą prowadzenie działalności jest jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG). Wybór formy prowadzenia działalności jest dosyć ważny dlatego już na tym etapie warto skonsultować decyzję z biurem rachunkowym. Oczywiście możesz na początek prowadzić księgowość swojej firmy sam jednak zdecydowanie lepszym wyborem będzie zlecenie to dobremu biurze rachunkowym. Koszt usług księgowych jest niewielki w porównaniu ile czasu musiałbyś poświęcić na zapoznaniu się z przepisami podatkowymi i zajmowaniem się co miesiąc księgowością w swojej firmie.
Jak założyć firmę – jaką wybrać formę opodatkowania?
Kolejną kwestią jaką musisz podjąć jako nowy przedsiębiorca to wybór formy opodatkowania. Tutaj podobnie jak przy wyborze formy prowadzenia działalności wybór warto skonsultować z księgowym. Do wybory w przypadku JDG masz:
-
zasady ogólne,
-
podatek liniowy,
-
ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
-
karta podatkowa.